poniedziałek, 24 czerwca 2013

To nie jest książka o gotowaniu, ani o kuchni!

Jest piękny słoneczny dzień, a ja kisze się w Pałacu kultury w Warszawie. Dlaczego to robię? Gdyż odbywały się targi książki. Właśnie tam odkryłem tę książkę, czekając na pana Grzędowicza po autograf na PLO dowiedziałem się, że jego żoną jest Maja Lidia Kossakowska, wtedy jeszcze kompletnie nieznana mi autorka. Do zapoznania się z jej twórczością zachęciła mnie obecna ze mną koleżanka, ale z tego, co mi tłumaczyła Kossakowska pisze najczęściej całe sagi, a ja wolałem kupić coś, co składa się z jednego tomu. A że to był okres, w którym czytałem SF stwierdziłem, że jej najnowsza książka będzie najbardziej odpowiednia dla mnie.

Głównym bohaterem jest międzyplanetarny kucharz Hermoso Madrid Iven - przy nim Gordon Ramsay to zwykły zaściankowy kucharz a Magda Gessler nawet na zmywak do niego by się nie dostała! Jest on  najbardziej rozpoznawalnym i szanowanym szefem kuchni w całej galaktyce, który co wieczór gości w ich domach. Jest także autorem programów kulinarnych o tym, co można zrobić z połączenia takich składników jak żółwiec altairski i wiele innych kosmicznych składników. Iven jest współwłaścicielem renomowanego lokalu o nazwie "Płacząca Kometa"

Pasja Madrida trwa od najmłodszych lat, już jako dziecko odkrył, co chce robić.  Wszystko to dzięki jego kuzynce Tadż, która chcąc pokazać, jaka to jest obyta i ile w niej romantycznego wdzięku. Która to zamówiła sobie danie specjalne. Motyle oczywiście musiała wywalczyć, wyszlochać, strzelając fochy i płacząc błagalnie na przemian i jej się udało dostała to, co chciała. I tu zaczyna się zachwyt naszego bohatera patrzącego jak jego kuzynka wpycha do ust motyla za motylem i nawet to, że po chwili zwróciła je na buty własnej matki, już nie przeszkadzało Hermosio, który właśnie wtedy odkrył to, co będzie robił w życiu!

Hermosio jak postanowił tak zrobił i obecnie jest największym kucharzem całej galaktyki, wraz ze swoją załogą potrafią stworzyć dania, które zachwycą wszystkich, no prawie wszystkich, bo jest jeszcze mała grupka stworzeń, dla których istnieje tylko zielona maź a dokładnie papka, którą to chcą zastąpić wszystkie dania. Papka ta reklamowana jest, jako wartościowa żywność z  planety Śluźnia, która to od dawna stara się o przyjęcie jej do Unii Galaktycznej.

Ale Iven nie jest jedynym pasjonatem w tym, co robi w "Komecie”, bo to cały jego załoga jest zespołem wysokiej klasy i drugiego takiego w galaktyce nie znajdziecie. Dlaczego nie znajdziecie? A dlatego bo Iven jest tam jedynym człowiekiem resztę zespołu stanowią kosmici rodem z Star Wars. Czytelnik znajdzie tu takie indywidualności jak: Pako dostawca specjałów do restauracji z pochodzenia bulwa, współwłaścicielem "Komety" jest Profit jaszczur, który kompletnie nie zna się na gotowaniu za to w interesach jest świetny, ale mamy tu też pluszaki, których reprezentuje menadżer restauracji Odprysk. Ale to tylko mała dawka przyjaciół Ivena z innych planet.

Teraz pewnie sobie myślicie wszystko pięknie, ładnie? Tak macie racje, ale do czasu, gdy to w "Komecie" pojawia się nowa menadżer Jaszczurzyce o imieniu Dziecię Zamożności. Która to uważa, że trzeba iść z modą i próbuje przekonać całą załogę do zielonej papki z Śluźni. Co wywołuje wielki konflikt miedzy nową panią menadżer a szefem kuchni.


Dziwnym zbiegiem okoliczności na spotkaniu młodego polityka znanego, jako Młody Gniewny z szefem mafii Gradientem Algorytmem Y dochodzi do śmiertelnego zatrucia pattroniego. Wszyscy zaczynają od razu podejrzewać głównego bohatera. Ivan czując na swoim karku niebezpieczeństwo pakuje swoje noże i ucieka w kosmos by dowieść swojej niewinności i doprowadzić do schwytania prawdziwego zabójcy.   

Książka jest po prostu idealnym daniem, którego nie można lepiej podać. To nie jest książka o gotowaniu, ani o kuchni! To rewelacyjna przygoda, doprawiona wspaniałym humorem, posypana inteligencją, a podana na pewnej zagadce kryminalnej!

Ale ostrzegam! Jeśli zaczniecie czytać nie oderwiecie się od: Grillbar Galaktyka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...