piątek, 28 czerwca 2013

Czy odważysz się zejść do Metra?!

Jest rok 2033 w wyniku konfliktu atomowego znany świat przestał istnieć. Ocaleli tylko ci, którzy na czas schronili się w moskiewskim metrze, które dzięki temu jak jest zbudowane zostało najprawdopodobniej ostatnim miejscem na ziemi gdzie żyją jeszcze ludzie. Pociągi już nie jeżdżą są używane, jako domy dla najważniejszych, palą się tylko światła awaryjne, a pod nogami kreci się masa szczurów. Ludność podzieliła się na mikropaństwa ze swoimi ideologiami, religią czy po prostu po to by chronić filtry wody. Zawierają sojusze i toczą wojny. Książka jest przestrogą przed tym, do czego może doprowadzić kilka złych decyzji ludzi rządzących tym światem.

Głównym bohaterem książki jest Artem, sierota urodzony jeszcze przed zniszczeniem świata, chociaż niepamiętającym go. Dzięki temu, że urodził się jeszcze w normalnym świecie nie jest aż taki chudy i blady jak ci, którzy nigdy w życiu słońca nie widzieli ci mieszkający od zawsze w metrze. Ojca nie pamięta wcale, matka była z nim aż do pamiętnych zdążeń na stacji Timirjazewska, po których nasz bohater został sierotą. Ocalił go pewien żołnierz, gdy stacji już nie dało się uratować od naporu śmiertelnie niebezpiecznych szczurów. Artema uratował Suchy jeden z żołnierzy ze stacji WOGN, który przygarnął malca i żył z nim jak z własnym synem.

Artem będąc po dwudziestce musiał uczestniczyć z innymi mężczyznami w wartach na rożnych długościach tuneli prowadzących do innych stacji. Życie na WOGNie płynęło swoim biegiem, było o wiele spokojniejsze od tego jak było na innych stacjach, ludzie uprawiali grzyby, które były pożądane na innych stacjach, aż do pewnego dnia, gdy do jednego z tuneli zaczęli napływać „czarni” stwory pochodzące z powierzchni nad stacją. Stanowiły one śmiertelne zagrożenie dla całej stacji gdyż były bardzo niebezpieczne i strasznie trudno było odpierać ich ataki.


Wszystko w życiu Artema zmienia się, gdy na stacji pojawia się pewna tajemnicza postać – Hunter. Od samego początku bohater jest ciekaw, kim jest ta nieznana osoba pytająca o jego wuja i jaki sekret skrywa. Niespodziewanie jednak wuj odmawia pomocy łowcy więc ten zwraca się z pewnym zadaniem do Artema, ten na początku nie wie, co o tym myśleć, ale zgadza się pomóc hunterowi. Musi przedostać się do legendarnej stacji Polis, o której słyszał tylko legendy, by tam przekazać ostrzeżenie o nowym niebezpieczeństwie. Od tej misji zależy los całej stacji, a może nawet całej ludności zamieszkującej metro.

Świat stworzony przez Glukhovskiego w Metrze to świat tajemniczy, mroczny, zamieszkany przez ocalałych z wojny. Na stacjach mieszkają ludzie o rożnych poglądach pochodzących jeszcze z powierzchni, w zależności od swoich poglądów łączyli się na stacjach w społeczności a nawet mikropaństwa. Mamy tu takie społeczności jak: Komuniści zamieszkali na stacjach z „Linii Czerwonej”, zwolenników Lwa Trockiego mieszkających na „Bazach trockistów”, a nawet znalazło się tu miejsce dla nazistów na stacjach opanowanych przez „Czwartą Rzeszę”.

Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda życie po wojnie atomowej i czy naszemu bohaterowi uda się wypełnić misje zapraszam do: Metro 2033

2 komentarze:

  1. Jedna z moich ulubionych pozycji :) Zapraszam do siebie i pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mogłeś troszeczkę więcej od siebie napisać, polecam jeszcze z całego serca Metro 2033:Dziedzictwo Przodków i Metro 2034 (To ostatnie jest dla wytrwałych fanów Uniwersum Metro bo przez wielu została okrzyknięta najsłabszą z serii a dla mnie nadal jest mocną pozycją postapokaliptycznych powieści, zależnie od gustu) Jako że jest to jedna z moich ulubionych książek w ogóle to również napisałem jej recenzję: http://podomyslajmysierazem.blogspot.com/2014/04/metro-2033-czyli-jak-zostaem-stalkerem.html

    Zapraszam i pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...