środa, 5 czerwca 2013

Pokolenie '89


Czy zastanawialiście się, co by było jak byśmy urodzili się powiedzmy tak by w roku 1989 mieć 18-20lat???
Czy myśleliście jak by wyglądało nasze życie, gdy dzieciństwo spędzalibyśmy jeszcze w PRL, a w dorosłość wchodzili już w wolnej Polsce?

Książka Beaty Tadli pomaga nam poczuć to, co czuli znani nam z ekranu telewizora: aktorzy, muzycy, politycy, a dokładniej co przeżyło 48 osób wybranych przez dziennikarkę.

Oni w tej książce nie mówią tego, co najczęściej słyszymy, że nie było internetu, słodyczy albo 999 kanałów telewizyjnych. Tu dowiadujemy się, co było! Poznajemy wiele ciekawych i zabawnych anegdot, wzruszające historie z młodych lat, albo to, kto w samochodzie przemycał pół świniaka od rodziny ze wsi, a to wszystko jest doprawione zdjęciami z prywatnych albumów bohaterów.

Jak to było, gdy będąc małym dzieckiem, które oglądały telewizje, nagle widzi jakiegoś pana w dużych okularach mówiącego coś o zagrożeniu i stanie wojennym, i to pytanie do mamy, czemu nie ma teleranka.


Czytelnik poznaje wspólne elementy ich życia. Jeśli dla obecnych młodych takimi rzeczami są Facebook, telefon komórkowy, płyty CD no i komputery. Dla nich były to o wiele bardziej przyziemne rzeczy. Dla nich guma do żucia Donald, puszka coli czy kubańskie pomarańcze były czymś wyjątkowym, my mamy to na każdym kroku, w każdym sklepie. 

Możemy poczuć jak to było, gdy ludzie byli internowani, jak wyglądało życie dziecka, gdy jego tata/mama nie wrócił przez kilka dni do domu, bo został zamknięty. Albo, jakie to marzenia miały wtedy dzieci, jak kolekcjonowali puszki coli, i zachwycali się katalogami z zachodu.

Ale jeśli myślicie, że książka jest szara, są tu same smutne opowieści to tak jesteście w wielkim błędzie.
Gdyż jest w niej wiele ciekawych i śmiesznych historii i przygód. Poznajemy jak muzyka wpływała na nich, kto dopił znalezioną na berlińskim przystanku coca-colę albo, kto był bohaterem rodziny, bo z własnej inicjatywy wystał papier toaletowy, a kto jadł gumę do ścierania, bo tak ładnie pachniała!

Jeśli chcecie poczuć jak żyło się w tych czasach, albo może to właśnie wasze lata, to wy wtedy dorastaliście, ale nie wiecie jak o tym opowiedzieć waszym dzieciom, to właśnie ta książka jest dla was odpowiedzią jak to opowiedzieć!

Więc, jeśli chcesz dowiedzieć się jak to jest bawić się z rówieśnikami na dworze, a nie tylko przed komputerem to zapraszam do: Pokolenie '89

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...