czwartek, 27 czerwca 2013

Weź łuk, strzały i wyrusz na magiczną przygodę w świecie Zwiadowców!

"Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu" to pierwsza książka wielotomowej sagi spod pióra Johna Flanagana zatytułowanej "Zwiadowcy"

Książka zaczyna się w dniu najważniejszym dla 15letniego Willa, jest to dzień wyboru przez barona tego kim zostanie młody człowiek. Nasz bohater najchętniej zostałby rycerzem, ale niestety jest mały, drobny i nie odznacza się tężyzna fizyczna, co jest niezbędne do władania bronią.

Chłopiec mimo to stara się i ma cały czas nadzieje, że zostanie przyjęty do szkoły rycerskiej. Jednak los ma dla Willa inne plany, trafia on, do Halta - Zwiadowcy. Młodzieniec nie wie sam, co ma o tym wszystkim sądzić jego marzenie zostania rycerzem nie spełni się, a on sam o swoim nowym opiekunie wie niewiele, jedynie to co ludzie w plotkach mówili .

 Halt postać bardzo tajemnicza, jak się okazuje jeden najlepszych zwiadowców w królestwie. Cichy, tajemniczy, stroniący od rozmów i mieszkający na odludziu Zwiadowca powoli staje się idolem i bohaterem Willa. Początek nauki u niego staje się jednocześnie początkiem wspaniałej przygody jak i wielkiej męskiej przyjaźni.

Czytelnik ma tu kilku kluczowych bohaterów, którzy jak się domyślamy czytając książkę będą odgrywać role większą lub mniejsza w kolejnych tomach. Horace rówieśnik Willa i tak jak on sierota, stara się by nasz bohater nie miał spokojnego dnia, dręczący go ciągle, aż potrzebna będzie interwencja Halta. Ważnymi postaciami są też baron na zamku w Redmont Aralda i mistrz szkoły rycerskiej sir Rodney.

Jest to klasyczna "czarno-białą" opowieść. Od samego początku mamy tu postacie dobre i całkowicie złe, jedynym wyjątkiem książki jest postać Horace. Walka dobra i zła jest tu przedstawiona poprzez  byłego barona Gorlanu Morgartha, który to wraz ze swoja armią chciał podbić całe królestwo, to właśnie z nim przyjdzie zmierzyć się naszym bohaterom.

Flanagan pisząc zwiadowców stworzył dokładnie cały świat od podstaw. Czytający jednak od razu wyłapuje się szczegóły, które pomagają domyślić się, jakie państwa były dla autora inspiracja. I tak w pierwszym tomie mamy tylko kraj o nazwie, Araluen którego pierwowzorem moim zdaniem jest średniowieczna Anglia. W dalszych tomach odkrywamy inne kraje świata Flanagana np. Skandię i Skandian których to możemy porównać z Wikingami.

Książkę tą polecam najmłodszym czytelnikom, którzy chcą rozpocząć swoja przygodę z fantastyką. Zwiadowcy są napisani bardzo lekko i przyjemnie, dlatego szybko pochłania się tę książkę. Czytelnik ma tu też małą dawkę cech wychowawczych pokazującym, że dobro zawsze zwycięży ze złem. I oczywiście nie można zapomnieć o naszych głównych 2 postaciach Will, z którym mogą utożsamiać się najmłodsi i Halt postać po prostu fenomenalną!

Jeśli interesuje cię, kim jest Will i Halt i na czym polega praca Zwiadowcy zapraszam do książki: Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu

2 komentarze:

  1. zwiadowcy, tajemniczy i łucznicy, hmm? Chyba się za tą ksiażke zabiorę :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A to nie znasz Halta?! To zapraszam bohaterowie Zwiadowców są świetni :) I dodatkowo zapraszam do zostania obserwatorem blogu :)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...