sobota, 7 listopada 2015

Moje półki! Dziś od A do M


Kilka dni temu na swoim prywatnym profilu Facebookowym zapytałem znajomych czy chcieliby zobaczyć na blogu opis wszystkich książek, jakie są obecnie u mnie na półkach.  Jako, że mój post spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, usiadłem i zacząłem tworzyć. Oto pierwszy wpis i pierwsza półka z książkami: od A do M.

Książki ustawione są moim własnym systemem: wydawnictwo -> autor-> cykl-> książki bez cyklu. Jedynym wyjątkiem są książki z Cyklu Metro, gdyż te ustawione są chronologicznie datą wydania.Wydawnictwo Agade

Guy i Jean Testas Inkwizycja”. Kupiona pod wpływem moich przygotowań do pisania pracy dyplomowej dwa lata temu na targach książki w Warszawie. Jak się okazuje, pracę obroniłem, a z Inkwizycji nie korzystałem. Do dziś czeka na swoją kolej.

Wydawnictwo Agora

Juliusz Machulski Hitman”. Swój egzemplarz nabyłem na targach książki, gdy tylko okazało się, że autor będzie podpisywał swoją autobiografię. Obecnie mam i książkę i autograf jednego z moich ulubionych reżyserów. (Autograf)

Marek Niedźwiecki Nie wierzę w życie pozaradiowe”. Radia za często nie słucham, tym bardziej Polskiego Radia, ale Pan Marek jest postacią tak znaną i ważną dla muzyki rozrywkowej w Polsce, że jego biografię warto przeczytać. (Autograf)


Wydawnictwo Albatros

Douglas Adams Autostopem przez galaktykęCześć, i dzięki za rybyW zasadzie niegroźna. Trzy książki, w których skład wchodzi aż 5 tomów przygód Adama Denta i Forda Prefecta. Autostopem uważane już jest za klasykę. Jest również pozycją, którą uważam za jeden z moich pierwszych poważnych kontaktów z gatunkiem SF.

Michael Crichton „Micro”. O tej pozycji pierwszy raz dowiedziałem się niedawno, a dokładnie wtedy, gdy zobaczyłem ją w Kauflandzie na promocji. Za 9,90 - aż żal było jej nie kupić.

Michael Crichton „Park Jurajski”. Najbardziej znana książka tego autora uważana za klasykę gatunku i najlepszą książkę o dinozaurach. U mnie znalazła się po jednej z wizyt w Dedalusie. W końcu dać 10zł za klasykę to prawie jak nic.

Frederick Forsyth „Dzień szakala”. Gdy chciałem zacząć swoją przygodę z kryminałami, któryś ze znajomych polecił mi książki Forsytha. Jak do tej pory niestety nie miałem jakoś ochoty przeczytać tej książki, ale na wszystko przyjdzie pora.

Cyril Massarotto „Bóg jest moim kumplem”. Książka kupiona w Dedalusie za 5zł. Nie ukrywam, spodobał mi się jej tytuł. Gdy ją jednak skończyłem powiedziałem sobie: co za świetny pomysł opisać przyjaźń człowieka z Bogiem w taki sposób. Ale już prawie 4 miesiące próbuję napisać recenzję i nie mogę.

Graham Masterton „Władcy przestworzy”. Władców kupiłem przyznaję tylko po to, by zdobyć autograf Mastertona. Niestety, jakoś nie mogę zebrać się do przeczytania tej książki, choć nazwisko autora powinno być już wystarczającą zachętą. (Autograf)

Wydawnictwo Amber

Col Buchanan "Wędrowiec", "Zemsta Wędrowca". Pierwszy tom kupiłem lata temu, gdy szukałem książek które choć troszkę będą podobne do Zwiadowców, w których po dzień dzisiejszy jestem zakochany. Wędrowiec jest nawet wciągającą książką, ale Zemsty niestety nie miałem jeszcze okazji przeczytać.

Wydawnictwo Aurora

Feliks W. Kres „Król Bezmiarów”. Jedna z najstarszych książek w mojej kolekcji. Dostałem ją w prezencie od innej blogerki na zasadzie "a ja mam dwie to bierz śmiało".

Wydawnictwo Bellona

Dariusz Domagalski „Vlad Drakula”. Pierwsza pozycja na moich półkach, która wśród czytelników wzbudza tak mocne i skrajne emocje. Jedni uważają ją za kompletny gniot, inni mówią, że to porządna dawka przygody (tych jest mniej), a dla mnie była to po prostu przyjemna, prosta lektura.

Wydawnictwo Buchmann

Charlotte Grieg ”Mistrzowie zbrodni”. Opisują historię 50 najbardziej bezlitosnych, przebiegłych i skutecznych przestępców wszech czasów. Nie zawsze zgadzam się z wyborem postaci do książki, gdyż są to głównie Amerykanie lub osoby grasujące na terenie USA tak jak Ted Kaczyński pochodzący z Polski, a chociażby w samej Rosji było kilku ciekawych psychopatów.

Wydawnictwo Bukowy Las

Samuel Black ”A ziemia płonie”. Świetna, lekka i przyjemna książka o tym, co by było gdyby losy trzech ważnych postaci renesansu jakimi byli Leonardo da Vinci, Cesare Borgia i Nicollo Machiavelli skrzyżowały się i ci trzej mieliby możliwość poznać się lepiej.

Wydawnictwo CM

Bartłomiej G. Sala „Jeziorak i stawy Gór Świętokrzyskich, Sudetów i polskich Karpat”. Książa Pana Bartka jest pierwszą w Polsce publikacją na temat jeziorek górskich w Polsce. Mój egzemplarz jest prezentem od Autora. (Autograf)

Wydawnictwo Camelot

Jack de Craft „Pani Śmierci”. Książka, która jest prawie moim równolatkiem, gdyż została wydana w roku 1991 lub 1992. Co najważniejsze, jest to do tej pory jedyną polską powieścią o przygodach Conana. A jej autorem jest nie kto inny jak mój ulubiony pisarz - Jacek Piekara.

Wydawnictwo Czarne

Mariusz Szczygieł ”Zrób sobie raj”. Pozycja skupiająca się na miłości mojego imiennika do naszych południowych sąsiadów - Czechów. Lektura obowiązkowa dla każdego „Czechofila” a dla innych po prostu fajna, ciekawa pozycja o kraju naszych sąsiadów od Krecika. (Autograf)

Mirosław Tomaszewski „UGI”. Kilka tygodni temu napisałem do Pani Marii Tomaszewskiej, czy istniałaby możliwość zdobycia autografu jej męża na moim papierowym egzemplarzu Marynarki. Ku mojemu zdziwieniu przy rozpakowaniu przesyłki od Pani Marii okazało się, że w środku są dwie książki. Właśnie drugą było UGI, więc niedługo spodziewajcie się mojej szczerej recenzji. (Autograf)

Krzysztof Varga „Aleja Niepodległości”. To pewne, że jeśli by się paliło i waliło pierwsze co bym zabrał z domu to książki. A do tej mam szczególny sentyment. Dlaczego? Sam nie wiem, po prostu ta książka mnie zaczarowała, ona ma coś w sobie takiego, że wracam do niej piąty, dziesiąty raz, a ona dalej coś nowego przede mną odkrywa. (Autograf)

Krzysztof Varga „Nagrobek z lastryko”. To książka specyficzna, ale mająca swój urok. Ja uwielbiam wszystkie książki Pana Krzysztofa, więc złego słowa o żadnej nie powiem. Ta akurat kupiła mnie opisem przeszłości i teraźniejszości poprzez osobę z przyszłości. (Autograf)

Krzysztof Varga „Tequila”. Uwielbiam(!) po prostu uwielbiam ją uwielbiam! Ale recenzji nie umiem napisać. Koniec. (Autograf)

Krzysztof Varga „Trociny”. Jedna z najnowszych pozycji w dorobku autora. Gdy czyta się ją pierwszy raz aż trudno nie zauważyć podobieństw do filmu Dzień świra. (Autograf)


Wydawnictwo Czy-Tam

Platte F. Clark „Zły Jednorożec”. Od kiedy zobaczyłem tę książkę u znajomych podczas ostatnich targów książki w Warszawie postanowiłem ją zdobyć. Udało mi się to właśnie na WTK na stoisku Granice.pl. Książka szybka, prosta i zabawna. Polecam każdemu, kto lubi i nie lubi jednorożców! Ta książka zaskakuje!

Wydawnictwo Czytelnik

Roberto Saviano „Gomorra”. Ukazuje ona realia jednej z włoskich grup mafijnych - Camorry. Książka ciekawa, ale czy teraz by mnie tak pochłonęła jak kiedyś tego już nie jestem pewien.

Wydawnictwo Dreams

Mirjam Mous ”Boy 7”. Książka również wygrana na WTK na stoisku granic. Powiem uczciwie, wiem o niej tyle, co da się przeczytać na tylnej okładce.

Wydawnictwo Dolnośląskie

Agnieszka Kawula-Kubiak „Lubię być fantastą”. Jest to zbiór wywiadów z w większości najbardziej popularnymi autorami polskiej fantastyki: Pilipiuk, Ćwiek, Kossakowska, Pawlak. (Kilka autografów)

Wydawnictwo Erica

Juraj Červenák „Władca Wilków”. Połączenie fantastyki z dawnymi wierzeniami plus dodane wątki znane z historii. Czy to może się udać? Tutaj to nawet dobrze wyszło, gdyż książkę czyta się bardzo szybko.

Romuald Pawlak „Inne Okręty”. Co do tej pozycji muszę powiedzieć, że jest tam jeden z moich ulubionych autografów. Uwielbiam Romka jako człowieka i pisarza, a jeśli ktoś jest ciekawy tej książki i tego, co jeszcze Romek stworzył, zaglądajcie do wywiadu z nim i do recenzji Okrętów! (Autograf)

Andrzej Sawicki - „Honor Legionu”. Książka o której pierwszy raz usłyszałem na Warszawskim Polconie dwa lata temu. Zaciekawiło mnie to jak sam autor o niej opowiadał, więc gdy ostatnio nadarzyła się okazja kupiłem ją za parę złotych.

Wydawnictwo Egmont

Ursula Poznanski „Erebos”. Od samego początku zaciekawiła mnie historia w tej książce, gdyż sam jestem fanem gier MMO RPG, a to jest głównym wątkiem całej powieści. Erebos świetnie nadaje się na zimowe wieczory dla młodego czytelnika.

Wydawnictwo Fantasmagoricon

Paweł Ciećwierz ”Rzecz o wampirach w fantastyce”. Jak sama nazwa mówi opisana tutaj została historia wampira w fantastyce. Książki jeszcze nie czytałem, ale będzie pewnie jedną z pierwszych którą zrecenzuję i w końcu mam w czym wziąć autograf od Pawła.

Wydawnictwo Forma

Krzysztof Maciejewski „Album”. To również książka, którą dostałem od autora. Niestety, jeszcze nie miałem okazji się za nią zabrać i zrecenzować, ale i na nią na pewno kiedyś przyjdzie czas. Ja po prostu czytam mało horrorów. (Autograf)

Wydawnictwo Initium

Krzysztof T. Dąbrowski „Anima Vilis”. Książka, którą dostałem w prezencie, bo po prostu koleżance się nie spodobała. Czy mi się podoba? Jak na razie nic mnie nie zachęca do przeczytania tej pozycji.


Wydawnictwo Insignis

Dimitr Glukhovsky „Metro 2033”, „Metro 2034”. Książka w ostatnich czasach bardzo, bardzo popularna. To nią Dimitr zapoczątkował cały cykl i uniwersum Metra, w który skład obecnie wchodzi ponad 10 książek. Metro 2034 jak się można domyślić jest kontynuacją 2033 i czy tak samo dobrą? To już sami oceńcie, albo poczekajcie na moją ocenę. (Autograf)

Suren Cormudian „Dziedzictwo Przodków”. Z moich informacji jest to jedna z najgorszych części Uniwersum Metro, jakie do tej pory wyszły. Jako fan serii na pewno już niedługo sam ocenię tę książkę.

Paweł Majka „Dzielnica Obiecana”. Jest to pierwsza książka z Uniwersum Metro osadzona w Polsce, a dokładniej w Krakowie. Gdy tylko ją zobaczyłem od razu w głowie pojawiła mi się myśl: no jak to Metro bez Metra to nie może się udać... Ale czy się udało zerknijcie do mojej recenzji.

Robert J. Szmidt „Otchłań”. Ostatnia jak na razie książka z serii, która wyszła w Polsce. Autora nie muszę przedstawiać, bo na pewno sporo z Was czytało moje wpisy o Szczurach Wrocławia jak i czytało recenzję. Książka czeka jako jedna z pierwszych do recenzji.

Dimitr Glukhovsky „Futu.re”. Jest jedną z tych pozycji, przy których gdy zobaczyłem sam opis zrobiłem wielkie oczy i pomyślałem to jest świetne muszę tę książkę zdobyć i zrecenzować.

Dimitr Glukhovsky „Witajcie w Rosji”. Podobno ta książka ukazuje prawdziwe życie w Rosji poprzez historie zmieszaną z fantastyką. Wraz z Futu.re trafiła mi się okazja kupić obie, a że zapłaciłem za nie jak bym jedną dostał gratis to na prawdę było warto.

Magdalena Kozak „Łzy Diabła”. Łzy dostałem jeszcze przed premierą do recenzji od wydawnictwa. Moja recenzja ukazała się tego samego dnia co książki w księgarniach. Uważam ją za jedną z najlepszych moich recenzji, a i nie tylko ja. A co do Łez? To jest majstersztyk! (Autograf)

Michael Palin „Prawda”. Uwielbiam grupę Monty Pythona. Więc zrozumiałym było to, że gdy tylko ta książka się ukazała, a później sam Palin miał przyjechać do Polski musiałem tę książkę mieć. I wiecie co? To kawał świetnej lektury. (Autograf)

Robert J. Szmidt „Szczury Wrocławia”. Jestem szczurem. Jestem jednym z ginących w tej książce, więc będę ją polecać każdemu, chociażby z tego powodu, by zobaczyli jak ginę. (Autografy)

Wydawnictwo ISA

Richard A. Knaak „Dziedzictwo Krwi”. Ta książka jak i jedna niżej wchodzą w skład książek z uniwersum gry komputerowej Diablo.

Mel Odon „Czarna Droga”. Jak wyżej. Ja dosłownie nie wiem, co mam napisać o tych 2 książkach. Ale kiedyś na pewno je zrecenzuję. W końcu to są pierwsze książki o Diablo, które wyszły w Polsce.


Wydawnictwo Iskry

Ks. Andrzej Luter „Ekspostkatolik”. Można by pomyśleć, że jeśli ksiądz napisze książkę będzie ona strasznie sztywna i bardzo religijna. W przypadku tej książki mamy tu po prostu świetną pozycję z przemyśleniami kogoś wierzącego. Czasem nawet nie czuje się tego, że pan Andrzej jest księdzem. (Autograf)

Jacek Piekara „Imperium Smoki Haldoru”. Jak wyżej chwaliłem się książkami w podobnym wieku jak ja to jest starsza. Jacek Piekara wydał tę książkę w roku 1987 w wydawnictwie Iskry. A mój egzemplarz dostałem od innej blogerek, która sama wiedziała jak uwielbiam książki Piekary. (Autograf)

Wydawnictwo KDC

Pierre Bellemare, Jean-Francois Nahmias „Poszukiwany żywy lub martwy”. Książka skupia się na opisach kilkunastu akcji poszukiwawczych największych złoczyńców, terrorystów i gangsterów jacy chodzili po ziemi przez ostatnie kilka set lat.

Wydawnictwo Kubajak

Janusz Kamocki „Egzotyczne podróże etnografa”. Nie będę ukrywać, że w ostatnich latach czytam sporo książek podróżniczych. Od tej powiem szczerze wymagałem, w końcu mało znany autor, malutkie wydawnictwo, o którym nigdy nie słyszałem i co? Gdy zacząłem czytać szok! Jakie to jest fajne, jakie pan Kamocki ma lekkie pióro. (Autograf)

Wydawnictwo Księgarnia św. Jacka

Piotr Kraśko „Rok Reportera”. Ciekawa pozycja kupiona swojego czasu za chyba 5-7 zł na merlinie. Co ciekawe książka wciąga i widać, że pan Piotr potrafi zachęcić czytelnika do okrywania wraz z nim nowych zakątków świata. Zakątków, które często nawiedził jakiś kataklizm. (Autograf)

Wydawnictwo Literackie

Emmanuel Carrere „Limanow”. Uwielbiam tego typu powieści. Strasznie mi się podobał Good night dżerzi Janusza Głowackiego i szukałem czegoś podobnego. Właśnie wtedy w moje ręce wpadła książka Limanow. Powieść o człowieku, który próbował w życiu wszystkiego.

Stanisław Lem, Tomasz Fiałkowski „Świat na krawędzi”. Wywiad rzeka z jednym z najważniejszych pisarzy w Polsce, wielkim myślicielem i dowcipnym gawędziarzem. Ja już niedługo na blogu umieszczę na pewno recenzję tego wywiadu/książki.

Szczepan Twardoch „Wieczny Grunwald”. Książka kupiona na WTK na stoiskach z antykwariatami akurat tego samego dnia miał być Twardoch na jednym ze stoisk, więc warto było zdobyć jego autograf. (Autograf)

Wydawnictwo MAG

Steven Erikson „Ogrody Księżyca”. Ostatnia obecnie książka na półce. Kolejna pozycja, którą dostałem w prezencie, tym razem dlatego bo podobno mi się bardziej spodoba. Nie wiem, kiedyś się o tym na pewno przekonam.

Jak widać to by było na tyle. Obiecałem, że to zrobię i swego dopiąłem. Wraz z tym postem teraz w najbliższym czasie pojawią się jeszcze co najmniej 3 wpisy z moimi półkami. Śledźcie uważnie! I piszcie czego recenzję byście chcieli zobaczyć na blogu!

11 komentarzy:

 1. Wooow! :D
  Zazdroszczę takiej biblioteczki!
  Cudo <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dopiero 1 półka jeszcze co najmniej 2-3 będą :)

   Usuń
 2. Pokaźna biblioteczka :) Nie ma wątpliwości, że Wydawnictwo Insygnis ma najlepsze książki :D Dmitry Glukhovsky - uwielbiam ;)

  Pozdrawiam :)
  http://mybooktown.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczekaj zobaczysz ile u mnie Fabryki Słów

   Usuń
 3. Ładnie to wygląda :). Mnie kusi taki post na Święta, jako niespodzianka :).

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki Tobie mam ochote przeczytać "Złego Jednorożca" ;)
  Czekam na kolejne półki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hm, a mi się wielkości nie chcą zgodzić czyli zazdroszę, że twoje rządki takie równe...

  OdpowiedzUsuń
 6. Bogaty księgozbiór. Wstyd przyznać, ale żadnej nie znam, preferuję inne...a ostatnio dane mi było czytać tylko lektury, teraz czytam od dawna wymarzoną książkę- "Władca pierścieni", kiedyś trzeba nadrobić zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 7. Genialna półka na książki! I super zbiory! Niegdyś czytałam Mastertona, kiedy to było.. Chyba pora powrócić. ;)
  Większości nie znam, bo nie moje szlaki, ale jak coś mnie zaciekawi, na pewno sięgnę. ;)

  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie ;)
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie byłabym w stanie układać książki wydawnictwami, czasem jeden autor ma różnych wydawców i co wtedy? :D Nie, nie, nie, to nie dla mnie. Aczkolwiek widzę, że nie tylko ja mam zabawę przy układaniu i przestawianiu książek :D
  Pozdrawiam,
  naksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...