czwartek, 30 maja 2013

Oto on - inkwizytor i Sługa Boży. Człowiek głębokiej wiary

Jacek Piekara to jeden z najczęściej czytanych polskich fantastów, a pewnie i ogólnie pisarzy. Autor jest znany przede wszystkim dzięki opowiadaniom o Inkwizytorze Madderdinie. W cyklu Inkwizytorskim pojawiło się już się 8 pozycji. Są dwie szkoły czytania inkwizytora: 1. Czytać tak jak autor pisał książki, 2. Czytać tak jak Autor określa kolejność. Osobiście jestem zwolennikiem czytania tak jak napisał je autor.

Moje pierwsze spotkanie z inkwizytorem odbyło się na łamach książki Sługa Boży. Idąc do księgarni szukałem, czegoś mrocznego z fantastyki. Przeglądając okładki książek trafiłem na taki opis:

"Oto on- inkwizytor i Sługa Boży
Człowiek głębokiej wiary
  
Oto świat, w którym Chrystus zstąpił z krzyża i surowo ukarał swych prześladowców. Świat, gdzie słowa modlitwy brzmią: I DAJ NAM SIŁĘ, BYŚMY NIE PRZEBACZALI NASZYM WINOWAJCOM. Świat, w którym NASZ PAN I JEGO APOSTOŁOWIE WYRŻNĘLI W PIEŃ PÓŁ JEROZOLIMY.
W Słudze Bożym czarnoksiężnicy odprawiają bluźniercze rytuały, demony zstępują na świat, czarownice knują mroczne intrygi. A temu wszystkiemu musi przeciwstawić się człowiek, którego serce jest tak gorące jak ogień stosu, na które posyła swe ofiary"

I co sami przyznacie brzmi dziwnie, ale i kusząco prawda?? Tak pewnie teraz dużo z was powie, że to jakaś herezja, może i mają racje, ale jak wiemy fantastyka rządzi się własnymi prawami i tu nie takie już herezje były, są i będą.

Świat naszego bohatera to Cesarstwo graniczące z Polska, stolica jest Akwizgran, a siedziba biskupa
Gersarda jest Hez-hezronu - najbardziej cuchnące miasto całego cesarstwa.

Mordimer Madderdin nie jest standardowych bohaterem, który walczy o cnotę niewiast i robi to tylko dla swojej sławy, bez interesownie. Narracja w książce jest pierwszoosobowa, więc Inkwizytor od razu zwraca się do czytelnika prowadzi z nim dialog. Przez całą książkę jesteśmy przy nim, słuchamy opowiadań tak jak by czytelnik siedział obok i widział to wszystko razem z nim.
Ja z Autorem

Wszystkie opowiadania w książce zaczynają się od tego, że inkwizytor dostaje zlecenie, albo znajduje jakiś trop, który go zaciekawia.

Potem oczywiście Mordimer rusza do akcji używa do tego sprytu, podstępu, siły, aż następuje rozwiązanie, jakie? W każdym odpowiadaniu jest coś, co na pewno każdego zaskoczy i pokaże, że to, co od początku wydawało nam się jasne nie zawsze takie było. A ci, co byli dobrzy nie zawsze tacy pozostawali do samego końca.

W rozwikłaniu zagadek inkwizytor nie zawsze jest sam, pomagają mu kostuch i bliźniaki. Historie kostucha czytelnik poznaje w 1 opowiadaniu, dowiaduje się, kim był i jak to się stało, że przez cały cykl towarzyszy inkwizytorowi. Kostuch, co trzeba podkreślić ma doskonała pamięć, potrafi sobie przypomnieć zdarzenia z przed wielu wielu lat, co często przydaje się Mordimerowi. Ale nie tylko on towarzyszy inkwizytorowi, nie możemy zapomnieć też o bliźniakach. Bliźniaki mają pewną specjalną moc, potrafią wyczuwać emocje zawarte w ścianach i pewną inną tajemnicza moc, ale ją odkryjcie sami. Są również świetnymi kusznikami oraz nekrofilami.Więc, jeśli chcecie wiedzieć jak to jest polować na wilkołaki, czarownice i heretyków albo, dlaczego kostuch nazywany jest pięknisiem to bardzo zapraszam do zapoznania się z inkwizytorem w książce: Sługa Boży

A na koniec złota myśl naszego bohatera:

"Dziewięciu mężczyzn na dziesięć woli kobiety z dużymi piersiami, a ten dziesiąty woli tamtych dziewięciu."3 komentarze:

 1. "Jacek Piekara to jeden z bardziej poczytalnych polskich fantastów"

  Na pewno chodziło Ci o to właśnie słowo? http://sjp.pl/poczytalny

  OdpowiedzUsuń
 2. http://omnis.vixo.pl/piekar-nik Zapraszamy do nas! Pod tym linkiem znajdzie Pan recenzje "Szubienicznika". Miłego czytania, redakcja Omnisa

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak nie lubię kryminałów i średniowiecza to ta seria wybitnie mi przypadła do gustu :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...