Jak się okazuje w Polskich podaniach jest ich zaskakująco wiele. Sam przyznam, że myślałem, że istnieje tylko jeden mieszkający w Krakowie. Z błędu wyprowadził mnie Bartłomiej Grzegorz Sala autor tekstów do "Księga smoków polskich" który udowadnia, że nasze rodzime legendy smoków i zwierząt im podobnych są pełne.
Książkę jest podzielona na dwie części:
Pierwsza skupia się wyłącznie na smokach i wężowych potworach. Czytelnik nie tylko dostaje tu opis smoków lecz i legendy o nich. Może się również dowiedzieć kilku informacji o miejscach w których dzieje się akcja danego podania. Często też dostaje możliwość poznania prawdopodobnej genezy mitu.
Można wyłonić kilka rodzajów występujących smoków: wielogłowe, latające, wężowe, bazyliszka czy meluzynę. Co ciekawe i mnie zaskoczyło w książce nie tylko można natrafić na złe kojarzące się z diabłami smoki, ale także na pomocne i przyjazne dla ludzi.
Całość książki dopełniają ilustracje autorstwa Witolda Vargasa i Pawła Zycha znanych z serii Legendarz wydawnictwa Bosz. Ci dwaj rysownicy są moimi ulubionymi ilustratorami i nie ukrywam, że dla tego właśnie sięgam po tę serię. Również plus należy się za jakość wydania gdyż za przyzwoitą cenę (29,90 zł) mamy prześliczną i dopracowaną książkę od której nie można oderwać wzroku.
Polecam ją wszystkim, którzy lubią co jakiś czas zagłębić się w świat baśni, podań i legend. Dzięki Panu Bartłomiejowi czytelnik może zobaczyć i poznać jak bogata w smoki i inne podobne im potwory jest Polska historia, a prześliczne ilustracje pomagają lepiej je sobie wyobrazić. I dziś nie tylko polecę tę książkę ale wszystkie inne z serii Legendarz, miedzy innymi: Bestiariusz Słowiański i Duchy Polskich miast i zamków.
Książka przeczytana i zrecenzowana w ramach wyzwania - Czytam Fantastykę.
Jeeeej, coś dla mnie! ;D
OdpowiedzUsuńRany, ale super książka i jakże przyjemny temat! Smoki! :) Bardzo chętnie bym sięgnęła po coś takiego! :)
OdpowiedzUsuń