niedziela, 21 lipca 2013

Zapraszam do Skandii. Odwiedzić starych znajomych i wziąć udział w turnieju z nowymi!

Skandia to jedna z krain stworzonych przez Johna Flanagana w serii "Zwiadowcy", ale też jest miejscem akcji najnowszej trylogii autora "Drużyna". Kraina ma surowy klimat, wysokie góry i rozległe pustkowia które nie ułatwiają życia Sandianom. Dzień w dzień toczy się walka o byt. A wszyscy młodzi chłopcy chcą zostać wojownikami. Jednak zostać nim w tej zimowej krainie prosto nie jest. Zanim nastolatkowie zostaną wojownikami, dzieleni są na grupy, szkoleni i poddawani bardzo ciężkim próbom.

Wyrzutki to tom 1 Trylogii "Drużyna" poznajemy tu nowych bohaterów, ale także mamy starych i lubianych Skandian znanych z "Zwiadowców". Oberjarlem jest cały czas dobrze nam znany i lubiany Erak, który zrezygnował z wypraw i zaszył się w swojej hacie w Hallasholm stolicy Skandii. Od kiedy Erak został oberjarlem Wilczym Wichrem dowodzi jego przyjaciel, także dobrze nam znamy już Svengal. Chociaż do tej pory Erak uwielbia i dba o swój okręt jak o swoje dziecko.

Znane nam postacie są tym razem tylko drugoplanowymi. Głównym bohaterem książki jest Hal Mikkelson (Nie mylimy Hala z Haltem!). Hal jest synem skandyjskiego bohatera, który poległ w walce i aralueńskiej matki. Przez to, że jego ojciec związał się z kobieta z innego kraju Hal jest ofiarą kpin i docinek ze strony rówieśników. Niestety nie odziedziczyło po ojcu budowy ciała prawdziwych Skandian, czyli potężnej postury i imponującej siły mięśni. Nikt z mieszkańców poza jego matką nie daje mu najmniejszych szans na zostanie wojownikiem.


Hal jednak zamierza pokazać innym ile jest wart. Postanawia wziąć udział w tradycyjnych próbach. Bohater staje na czele grupy Skandian wyrzutków. Czaple, bo tak nazywają swoją grupę chłopcy nie wyglądają zbyt imponująco: Stig chociaż wygląda jak prawdziwy skandjanin ma siłę i potrafi się bić, nie umie trzymać języka za zębami a do tego jest porywczy; kolejnym z członków jest Ingvar, który nawet dla Skandian jest potężnym chłopakiem, ale co z tego jak jest prawie ślepy; są też bliźniaki, które o większość spraw potrafią kłócić się godzinami i jest jeszcze Jasper, który jest po prostu złodziejaszkiem.

Chłopcy grają o wysoką stawkę! Gdyż drużyna która wygra całe zawody zostaje uznana za prawowitych wojowników, a także mają prawo do ochrony przez jedną noc, największego skarbu i relikwii Skandii - Andomalu.

W przygotowaniach do zadań i treningiem nad drużyną czuwa przyjaciel ojca Hala - Thorna. Wszystko to przez daną kiedyś obietnice - że zaopiekuje się żoną i synem przyjaciela. Tylko, że Thorn sam ma pewien problem, w którym to właśnie w Halu odnajdzie pomoc.

Książka jest kolejną, która można śmiało polecić każdemu nastolatkowi rozpoczynającego przygody z tym działem literatury. Mamy tutaj dużą dawkę dobrego humoru, połączoną z prawdziwymi próbami zapierającymi dech w piersi i wielką przygodą. Dzięki temu, co połączy chłopców mamy obraz przyjaźni, takiej jaką możemy sami odkryć na podwórku jak tylko oderwiemy się od komputera. A dzięki temu, co łączy Hala z Thornem możemy zobaczyć jak wygląda prawdziwa męska przyjaźń gdzie jeden jest dla drugiego jak Syn dla Ojca lub Ojciec dla Syna.

Flanagan w swojej książce pokazuje młodemu czytelnikowi, że nie zawsze ten, co jest większy, silniejszy jest tym, co wygrywa. Dowiadujemy się, że bycie innym, odmiennym, nie zawsze oznacza bycie gorszym. Więc jak widać książka to nie tylko dobra zabawa i ciekawa przygoda, ale jest pokazaniem tego, co to jest odwaga, honor i jak ważna jest przyjaźń.

Jeśli chcesz poznać świat skuty lodem i mieszkających tam Skandian a przede wszystkich naszych bohaterów dzielnych chłopców z Czapli albo po prostu chcesz dowiedzieć się, co słychać u twoich ulubionych bohaterów znanych ze "Zwiadowców" zapraszam do: Drużyna. Wyrzutki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...