środa, 30 października 2013

Zabójstwa, które zmieniły bieg historii

Encyklopedie nigdy nie były książkami, które lubiłem czytać. Uważam, że te klasyczne wielkie encyklopedie powinny być tylko i wyłącznie nagrywane na CD bądź DVD, gdyż tyle papieru, którego potrzeba na ich wydrukowanie można by wykorzystać znacznie lepiej, na o wiele ciekawsze pozycje. Lecz gdy zobaczyłem tą książkę na jednej z aukcji (na pewnym znanym wszystkim portalu) od razu zdecydowałem, że ta książka na pewno będzie dobrym zakupem i teraz wiem, że się nie pomyliłem.

Wszystko to za sprawą pana Carla Sifakisa – pisarza, byłego reportera i wieloletniego badacza zajmującego się problematyką przestępczości zorganizowanej. Jest on miedzy innymi autorem „Mafia amerykańska. Encyklopedia” lub nieprzetłumaczonej na język polski „The Encyclopedia of American Crime”.
Książka, która dziś wam opisuje to ponad 400 zabójstw i innych aktów przemocy dokonanych na tle politycznym. Mamy tu 50 ilustracji lub zdjęć z miejsc zbrodni, które zostały popełnione na znanych nam osobach, z książek historycznych bądź programów telewizyjnych. Ciekawostką też jest „Geograficzny indeks haseł” obejmujący i dopasowujący dany kraj do konkretnej zbrodni – dzięki temu możemy zobaczyć, w jakim kraju było wiele zabójstw politycznych. 


Zabić człowieka można na przeróżne sposoby. Tu mamy przekrój wielu od klasycznych morderstw z użyciem broni palnej, po ścięcie głowy na gilotynie. Są tu egzekucje na zbrodniarzach wojennych lub na bohaterach tak jak ci, którzy próbowali dokonać zamachów na Adolfa Hitlera. Opisane są tu wydarzenia, które miały wpływ na cały świat, miedzy innymi zamach na Johna F. Kennedy, Abrahama Lincolna lub Juliusza Cezara, ale też i takie gdzie poza danym krajem mało, kto słyszał o tych zbrodniach, na przykład zamach na Jerzego I króla Grecji. Ale w encyklopedii nie tylko mamy opisane udane zamachy, mamy tu też te, które się nie udały i tu dobrym przykładem jest zamach na Jana Pawła II dokonany przez Ali Agce oraz próby zamachów na Fidela Kastro. 

W książce mamy przekrój zbrodni zaczynając już od starożytnej Grecji i Rzymu gdzie morderstwa polityczne były na porządku dziennym, a zamachy na cesarzy były czymś, co zdarzało się nadzwyczaj często, wystarczy wymienić kilku najbardziej nam znanych: Kaligula, Tyberiusz, Probus Marek Aureliusz i przede wszystkim Juliusz Cezar. A kończący na zbrodniach, które zostały dokonane w ostatnich latach jak na przykład śmierć Polskiego księdza – Jerzego Popiełuszki.

Moim zdaniem książka jest dobrze dopracowanym zbiorem tych wszystkich zamachów, zabójstw, tyranobójstw, bo ich tu nad wyraz dużo, oraz zwykłych zbrodni. Tutaj na zaledwie tych 386 stronach mamy opisy dobrze dopracowane i wybrane to, co najważniejsze z tych ponad 400 spraw, z których to każda mogłaby być tematem osobnej książki. 

Wiec, jeśli interesuje cie tematyka zabójstw, zamachów to pozycja obowiązkowa dla ciebie. Serdecznie zapraszam do: Encyklopedia Morderstw

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...